Top Channel/Japonia dhe Australia vulosin paktin ushtarak: Kina në alarm!

Japonia dhe Australia kanë vendosur të forcojnë bashkëpunimin mes tyre. Krerët e qeverive të dy vendeve, Fumio Kishida dhe Scott Morrison, firmosën një marrëveshjeje e cila lehtëson manovrat e përbashkëta ushtarake dhe përfshin dislokimin më të shpejtë të personelit ushtarak…

Top Channel/Japonia dhe Australia vulosin paktin ushtarak: Kina në alarm!

Source

0
(0)

Japonia dhe Australia kanë vendosur të forcojnë bashkëpunimin mes tyre. Krerët e qeverive të dy vendeve, Fumio Kishida dhe Scott Morrison, firmosën një marrëveshjeje e cila lehtëson manovrat e përbashkëta ushtarake dhe përfshin dislokimin më të shpejtë të personelit ushtarak si lehtësimin e kufizimeve në transportin e armëve e pajisjeve për ushtrime dhe operacione në rast të fatkeqësive natyrore.

E ashtëquajtura marrëveshjes e Qasjes Reciproke” ngjan me paktin që Japonia kishte deri tani vetëm me partnerin e saj mbrojtës, SHBA-në. Forcimi i bashkëpunimit të saj me Australinë vjen në kohën kur është shënuar një prani më e madhe ushtarake e Kinës në këtë rajon, ndërsa kërcënimi kinez mbi Tajvanit, është shtuar. Pekini reagoi ashpër ndaj marrëveshjes.

Zëdhënësi i Zyrës së Jashtme Ëang Ëenbin deklaroi se bashkëpunimi midis shteteve duhet të forcojë besimin dhe mirëkuptimin me vendet e tjera në rajon, të ruajë paqen dhe stabilitetin, “në vend që të jtë kundër një palë të tretë ose të minojë interesat e saj”. Paqja dhe stabiliteti në oqeanin Paqësor varen nga përpjekjet e përbashkëta të vendeve të rajonit, tha Wang Wenbin. “Shpresojmë që Paqësori të jetë një oqean paqeje dhe jo një vend ku bëhen valë, “u shpreh ai.

Pamje: AFP

Departamenti i Informacionit, më i madhi, më kryesori në Top Channel, i cili shënoi fillimin e televizionit me edicionin e lajmeve në 20 dhjetor 2001. Përmes informacioneve të shpejta, të sakta dhe të thelluara, reportazheve dhe rubrikave të tjera informative, Top Channel është kthyer në burimin kryesor dhe me prestigjioz të informimit të të gjithëve në Shqipëri, në hapësirën mbarëshqiptare dhe kudo tjetër në botë ku shqiptarët jetojnë. Top Channel është i pranishëm me kamerat dhe gazetarët e tij në të gjitha ngjarjet më të rëndësishme të vendit dhe në botë, me edicionet e tij informative.

Për më shumë vizitoni: http://top-channel.tv/

Subscribe to “Top Channel” on YouTube Channel for NEWS and TV
Shows HERE: http://bit.ly/2Y15KwK
For more content from click HERE: www.top-channel.tv
Like Top Channel on Facebook HERE: http://bit.ly/2FglWTs
Follow Top Channel on Instagram HERE: http://bit.ly/2uaYG2U
Follow Top Channel on Twitter HERE: http://bit.ly/2TJndeH
#Japan#Australia#TopChannelNews

0 / 5. 0